„Kierowanie i ustalanie opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej”
Data: 09.01.2025 r.
Szkolenie w formie webinarium – realizujemy tak samo jak nasze szkolenia otwarte, ale zamiast sali szkoleniowej mamy platformę webinarową. Podczas transmisji na żywo uczestnicy widzą prelegenta, prezentacje/zapisy na tablicy, mają dostęp do czatu na którym mogą zadawać pytania, zgłaszać swoje problemy, konsultować z prelegentem, a na życzenie istnieje możliwość włączenia kamery i zadawania pytań.
Czas trwania: 09:00-14:00. Każdy uczestnik otrzyma link do platformy w dniu roboczym poprzedzającym szkolenie.
Koszt szkolenia: 350 zł za pierwszą osobę. Koszt 320 zł za drugą osobę, a każdą kolejną osobę z tej samej instytucji: 300 zł/osobę. Zgłoszenia przyjmuję do dnia 08.01.2025 r. godz. 13:00 Po upływie tego terminu zgłoszenie uczestnictwa jest dopuszczalne na podstawie uprzedniego telefonicznego uzgodnienia oraz przesłania wypełnionej karty zgłoszeniowej na szkolenie. Podany koszt dotyczy instytucji finansujących szkolenie ze środków publicznych (zw. z VAT).
Cena zawiera: udział w szkoleniu z możliwością zadawania pytań również po szkoleniu dotyczących szkolenia przez 7 dni, za pośrednictwem organizatora, materiały szkoleniowe przygotowane przez prelegenta, możliwość konsultacji z trenerem w trakcie szkolenia, zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu wysłane pocztą tradycyjną.
Szkolenie poprowadzi prelegent z ponad 20-letnim stażem pracy w pomocy społecznej (w tym 6–letni staż pracy w ośrodku pomocy społecznej oraz 15-letni w organie nadzoru nad ośrodkami pomocy społecznej), praktyk z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń oraz warsztatów dla pracowników pomocy społecznej. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej na kierunku prawo, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Socjologii UMCS w Lublinie na kierunku „Organizacja pomocy społecznej”.
Program:
1. Omówienie aktualnie obowiązujących ustaw oraz aktów wykonawczych w zakresie kierowania do dps, z uwzględnieniem ostatnich zmian.
2. System wsparcia instytucjonalnego - obowiązki organów jednostek samorządu terytorialnego w zakresie prowadzenia, kierowania i umieszczania osób w domach pomocy społecznej.
3. Usługi wsparcia krótkoterminowego świadczone przez domy pomocy społecznej, zasady ich przyznawania.
4. Zmiany na gruncie ustawy o pomocy społecznej - wprowadzenia regulacji obligujących kierowników lub dyrektorów domów pomocy społecznej oraz podmioty prowadzące placówki zapewniające całodobową opiekę do prowadzenia rejestru zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych z udziałem mieszkańców lub osób przebywających w placówce, podejmowania działań następczych oraz przekazywania informacji właściwym organom.
5. Podmioty uprawnione do prowadzenia dps, a obowiązki rejestrowe - rejestr wojewody – istotne zmiany zasad i terminów dla wydawanych przez wojewodę zezwoleń.
6. Kierowanie do dps obowiązkowym zadaniem gminy – omówienie głównych aspektów; skierowanie do innego dps na czas oczekiwania na wolne miejsce.
7. Wybór domu odpowiedniego typu, mieszane typy dps; bezwzględne przesłanki do umieszczenia członków rodziny w jednym domu.
8. Zasady administracyjne w pomocy społecznej niezbędne przy kierowaniu i umieszczaniu osoby w dps (pisemności, formalizmu, terminy, dowody).
9. Kwalifikacja do objęcia pomocą instytucjonalną (miejsce zamieszkania strony, właściwość organu, podmiotowość strony i osób zobowiązanych do alimentacji, rozszerzony katalog niezbędnej dokumentacji, nowy rodzinny wywiad, kto może go przeprowadzić i dlaczego musi; co robić, gdy rodzina jest zagranicą?). Sytuacje szczególne.
10. Kiedy i kto zawiadomi sąd lub prokuratora?
11. Rola sądu w umieszczaniu w dps osób chorych, zaburzonych psychicznie – wniosek do sądu, dokumenty.
12. Decyzja kierująca, ustalająca opłatę i umieszczająca w dps – omówienie. Odmowa skierowania - powody.
13. Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej – zakres i forma zobowiązań, sposób jej naliczania, mieszkańcy na starych zasadach; czy można wstecznie ustalać zmianę wysokości odpłatności; kiedy decyzja a kiedy umowa w trybie art. 103.2 ustawy? Skutki braku współpracy z organem.
14. Regulacje przejściowe dla ośrodka. Korzyści.
15. Zmiana decyzji a zmiana umowy (powody zmiany; nowe okoliczności, które nie wywołują skutków prawnych).
16. Rozszerzony katalog zwolnień z odpłatności za dps – ustalenia ops, ciężar dowodu, uznanie organu czy obowiązek zwolnienia – nowe zasady.
17. Odpłatność zastępcza gminy – rola i korzyści dla organu.
18. Wybrane uprawnienia mieszkańca domu pomocy społecznej i prywatnego „domu seniora” w systemie pomocy społecznej.
19. Zasady kierowania do dps dzieci i młodzież.
20. Orzecznictwo sądowo-administracyjne dotyczące kierowania i ustalania odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej.
21. Dyskusja, pytania, omawianie konkretnych przypadków z praktyki.
Ponadto: usługi wsparcia krótkoterminowego w dps, krąg osób uprawnionych do skierowania i zobowiązanych do wnoszenia opłaty, ustalanie dochodu i odpłatności za pobyt w dps, kiedy decyzja, a kiedy umowa alimentacyjna, nowe zasady zwolnień, przywileje szczególne, problemy.
Kartę zgłoszeniową proszę wysłać w sposób wskazany na karcie zgłoszenia lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego umieszczonego w zakładce zapisz się na szkolenie pod adresem www.szkoleniainwencja.naszastrona.net
W przypadku pytań proszę o kontakt na adres mailowy wskazany powyżej lub pod numerem telefonu:789 090 073.
Regulamin realizacji zamieszczony jest na stronie internetowej w zakładce regulamin szkoleń.