Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
INWENCJA Szkolenia i Doradztwo Maria Włosek

Nadzór i kontrola wojewody w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej – jak się do niej przygotować, aby uzyskać wysoką ocenę

Utworzono dnia 01.01.2025

Nadzór i kontrola wojewody w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej – jak się do niej przygotować, aby uzyskać wysoką ocenę

 

Celem szkolenia jest pokazanie, jak powinna przebiegać kontrola wojewody np. w ośrodku pomocy społecznej lub urzędzie gminy w zakresie pomocy społecznej, jak kierownik i pracownicy jednostki mogą się do niej przygotować, jakie należy okazać dokumenty w trakcie kontroli, ile może trwać taka kontrola i co obejmować, co zrobić później z protokołem kontroli i wydanymi zaleceniami; jakie jest stanowisko sądów do odwołań od zaleceń pokontrolnych.

Data: 23.01.2025 r.

Szkolenie w formie webinarium – realizujemy tak samo jak nasze szkolenia otwarte, ale zamiast sali szkoleniowej mamy platformę webinarową. Podczas transmisji na żywo uczestnicy widzą prelegenta, prezentacje/zapisy na tablicy, mają dostęp do czatu na którym mogą zadawać pytania, zgłaszać swoje problemy, konsultować z prelegentem,  a na życzenie istnieje możliwość włączenia kamery i zadawania pytań.

Czas trwania: 09:00-14:00. Każdy uczestnik otrzyma link do platformy w dniu roboczym poprzedzającym szkolenie.
Koszt szkolenia:
340 zł za pierwszą osobę. Druga i każda kolejna osoba 320 zł. Zgłoszenia przyjmuję do dnia 22.01.2025 r. godz. 13:00 Po upływie tego terminu zgłoszenie uczestnictwa jest dopuszczalne na podstawie uprzedniego telefonicznego uzgodnienia oraz przesłania wypełnionej karty zgłoszeniowej na szkolenie. Podany koszt dotyczy instytucji finansujących szkolenie ze środków publicznych (zw. z VAT).

Cena zawiera: udział w szkoleniu z możliwością zadawania pytań również po szkoleniu dotyczących szkolenia przez 7 dni, za pośrednictwem organizatora, materiały szkoleniowe przygotowane przez prelegenta, możliwość konsultacji z trenerem w trakcie szkolenia, zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu wysłane pocztą tradycyjną.

Szkolenie poprowadzi prelegent z ponad 20-letnim stażem pracy m.in. w pomocy społecznej i administracji publicznej (w tym 6–letni staż pracy w ośrodku pomocy społecznej oraz 15-letni w organie nadzoru nad ośrodkami pomocy społecznej). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku prawo, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Socjologii UMCS w Lublinie na kierunku „Organizacja pomocy społecznej”. Autor opracowań gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz licznych odpowiedzi na zapytania pracowników pomocy społecznej. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem, praktyk w prowadzeniu szkoleń stacjonarnych i on-line oraz warsztatów dla kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej gmin, miast, domów pomocy społecznej i ośrodków wsparcia. Od wielu lat wspiera merytorycznym doradztwem kadrę pomocy społecznej z terenu całego kraju jako niezależny konsultant.

Program szkolenia:

1. Czym jest nadzór, a czym kontrola - pojęcia, funkcja i różnice?

2. Podstawa prawna kontroli w zakresie pomocy społecznej oraz kontroli kwalifikacji posiadanych przez kierowników jops.

3. Podmioty uprawnione do wykonywania kontroli i podmioty poddawane tej kontroli (np. ops, cus, rops, urzędy gminy, dps); kontrola podmiotów ekonomii społecznej/ngo działających na

zlecenie ops/cus.

4. Rodzaje kontroli prowadzone przez organ nadzoru, wcześniejsze zawiadomienie o jej terminie lub skutki braku takiego zawiadomienia, kontrola poprzedniej kontroli.

5. Cel kontroli, w zależności od jej przedmiotu i podmiotu poddanego czynnościom. Zasady dokonywania oceny uchybień i nieprawidłowości, stosowane przez organy nadzoru, skala ocen; roczny plan kontroli.

6. Szczególny nadzór nad realizacją zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.

7. Procedura kontrolna wynikająca z ustawy o pomocy społecznej oraz rozporządzenia w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej.

8. Prawa i obowiązki kierownika jednostki podlegającej kontroli.

9. Czynności kontrolne prowadzone na terenie podmiotu kontrolowanego. Kontrola na odległość. Terminy.

10. Dokumentacja objęta kontrolą np.: dokumenty wewnętrzne jednostki, prawo gminne, akta osobowe pracowników jops, akta spraw administracyjnych, wywiady elektroniczne, spisy i rejestry, sprawozdania.

11. Proces dokonywania oceny realizacji zadań wykonywanych przez jednostkę kontrolowaną.

12. Dokumentacja pokontrolna i możliwość kwestionowania twierdzeń kontrolujacych.

13. Prawa przysługujące kierownikowi jednostki kontrolowanej w postępowaniu kontrolnym.

14. Wykorzystanie trybu odwoławczego od wydanych zaleceń, jak je prawidłowo sformułować.

15. Sankcje za niewykonanie zaleceń pokontrolnych. Kary pieniężne.

16. Orzecznictwo sądów administracyjnych – stanowisko odmienne.

17. Panel dyskusyjny - odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.

 

Kartę zgłoszeniową proszę wysłać w sposób wskazany na karcie zgłoszenia lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego umieszczonego w zakładce zapisz się na szkolenie pod adresem www.szkoleniainwencja.naszastrona.net

W przypadku pytań proszę o kontakt na adres mailowy wskazany powyżej lub pod numerem telefonu:789 090 073.

Regulamin realizacji zamieszczony jest na stronie internetowej w zakładce regulamin szkoleń.

ZAŁĄCZNIKI: