„Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej”
Data: 04.02.2025 r.
Szkolenie w formie webinarium – realizujemy tak samo jak nasze szkolenia otwarte, ale zamiast sali szkoleniowej mamy platformę webinarową. Podczas transmisji na żywo uczestnicy widzą prelegenta, prezentacje/zapisy na tablicy, mają dostęp do czatu na którym mogą zadawać pytania, zgłaszać swoje problemy, konsultować z prelegentem, a na życzenie istnieje możliwość włączenia kamery i zadawania pytań.
Czas trwania: 10:00-13:00. Każdy uczestnik otrzyma link do platformy w dniu roboczym poprzedzającym szkolenie.
Koszt szkolenia: 260 zł za osobę. Zgłoszenia przyjmuję do dnia 03.02.2025 r. godz. 13:00 Po upływie tego terminu zgłoszenie uczestnictwa jest dopuszczalne na podstawie uprzedniego telefonicznego uzgodnienia oraz przesłania wypełnionej karty zgłoszeniowej na szkolenie. Podany koszt dotyczy instytucji finansujących szkolenie ze środków publicznych (zw. z VAT).
Cena zawiera: udział w szkoleniu z możliwością zadawania pytań również po szkoleniu dotyczących szkolenia przez 7 dni, za pośrednictwem organizatora, materiały szkoleniowe przygotowane przez prelegenta, możliwość konsultacji z trenerem w trakcie szkolenia, zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu wysłane pocztą tradycyjną.
Szkolenie poprowadzi prelegent z ponad 20-letnim stażem pracy m.in. w pomocy społecznej i administracji publicznej (w tym 6–letni staż pracy w ośrodku pomocy społecznej oraz 15-letni w organie nadzoru nad ośrodkami pomocy społecznej). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku prawo, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Socjologii UMCS w Lublinie na kierunku „Organizacja pomocy społecznej”. Autor opracowań gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz licznych odpowiedzi na zapytania pracowników pomocy społecznej. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem, praktyk w prowadzeniu szkoleń stacjonarnych i on-line oraz warsztatów dla kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej gmin, miast, domów pomocy społecznej i ośrodków wsparcia. Od wielu lat wspiera merytorycznym doradztwem kadrę pomocy społecznej z terenu całego kraju jako niezależny konsultant.
Program szkolenia:
1. Czym jest odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej i z czego wynika obowiązek do jej wnoszenia.
2. Krąg i kolejność ustalania zobowiązanych do wnoszenia tej opłaty oraz różne z tego tytułu zasady działania organu pomocy społecznej; zakres i forma zobowiązań.
3. W końcu kto w rodzinie powinien płacić za pobyt krewnego DPS? Obowiązek prowadzenia postępowania wobec wszystkich krewnych zobowiązanych do ponoszenia odpłatności. Problemy ze znalezieniem krewnych.
4. Jak można wziąć opłatę od dalszych krewnych i w jakiej wysokości?
5. Mieszkańcy na starych zasadach.
6. Obowiązek organu do wnoszenia opłaty wynika z przepisów prawa, a nie decyzji administracyjnej.
7. Decyzja ustalająca opłatę mieszkańca za pobyt w dps – pierwsza i następne.
Czy można wstecznie ustalać zmianę wysokości odpłatności?
8. Ustalenie wysokości odpłatności osób zobowiązanych za pobyt ich krewnego w DPS, w tym:
a) umowa w sprawie odpłatności w trybie art. 103 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej,
b) decyzje o ustaleniu odpłatności krewnych z zachowaniem kryterium 300% oraz do pełnej wysokości kosztu pobytu.
9. Przykłady wielu możliwych rozwiązań naliczania wysokości opłaty od mieszkańca, jego krewnych oraz gminy, w zależności m.in. od:
a) wysokości posiadanego dochodu w odniesieniu do ustawowego kryterium,
b) współpracy rodziny z organem lub jej braku przy ustalaniu wysokości zobowiązania,
c) zastosowania zwolnienia z tej opłaty wobec niektórych zobowiązanych,
- tego ile może udźwignąć gmina, a ile zapłaci na końcu.
10. Opłata zastępczo wnoszona przez gminę – co to oznacza i jakie daje gminie korzyści finansowe? Jakie wcześniej organ musi spełnić warunki?
11. Zmiana decyzji a umowa „alimentacyjna” (powody zmiany; nowe
okoliczności, które nie wywołują skutków prawnych). Których decyzji i kiedy nie można zmienić?
12. Orzecznictwo sądowo-administracyjne dotyczące ustalania odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej.
13. Dyskusja, pytania, omawianie konkretnych przypadków z praktyki.
Kartę zgłoszeniową proszę wysłać w sposób wskazany na karcie zgłoszenia lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego umieszczonego w zakładce zapisz się na szkolenie pod adresem www.szkoleniainwencja.naszastrona.net
W przypadku pytań proszę o kontakt na adres mailowy wskazany powyżej lub pod numerem telefonu:789 090 073.
Regulamin realizacji zamieszczony jest na stronie internetowej w zakładce regulamin szkoleń.