Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
INWENCJA Szkolenia i Doradztwo Maria Włosek

Organizacja i przyznawanie specjalistycznych usług opiekuńczych ze szczególnym uwzględnieniem usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Uprawnienia dzieci z niepełnosprawnością w systemie pomocy społecznej

Utworzono dnia 01.01.2025

Organizacja i przyznawanie specjalistycznych usług opiekuńczych ze szczególnym uwzględnieniem usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Uprawnienia dzieci z niepełnosprawnością w systemie pomocy społecznej

 

 Data: 17.01.2025 r.

Szkolenie w formie webinarium – realizujemy tak samo jak nasze szkolenia otwarte, ale zamiast sali szkoleniowej mamy platformę webinarową. Podczas transmisji na żywo uczestnicy widzą prelegenta, prezentacje/zapisy na tablicy, mają dostęp do czatu na którym mogą zadawać pytania, zgłaszać swoje problemy, konsultować z prelegentem,  a na życzenie istnieje możliwość włączenia kamery i zadawania pytań.

Czas trwania: 09:00-14:00. Każdy uczestnik otrzyma link do platformy w dniu roboczym poprzedzającym szkolenie.
Koszt szkolenia: 350 zł za pierwszą osobę. Koszt za drugą i każdą kolejną osobę z tej samej instytucji: 320 zł/osobę. Zgłoszenia przyjmuję do dnia 16.01.2025 r. godz. 13:00 Po upływie tego terminu zgłoszenie uczestnictwa jest dopuszczalne na podstawie uprzedniego telefonicznego uzgodnienia oraz przesłania wypełnionej karty zgłoszeniowej na szkolenie. Podany koszt dotyczy instytucji finansujących szkolenie ze środków publicznych (zw. z VAT).

Cena zawiera: udział w szkoleniu z możliwością zadawania pytań również po szkoleniu dotyczących szkolenia przez 7 dni, za pośrednictwem organizatora, materiały szkoleniowe przygotowane przez prelegenta, możliwość konsultacji z trenerem w trakcie szkolenia, zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu wysłane pocztą tradycyjną.

Szkolenie poprowadzi prelegent z ponad 20-letnim stażem pracy w pomocy społecznej (w tym 6–letni staż pracy w ośrodku pomocy społecznej oraz 15-letni w organie nadzoru nad ośrodkami pomocy społecznej), praktyk z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń oraz warsztatów dla pracowników pomocy społecznej. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej na kierunku prawo, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Socjologii UMCS w Lublinie na kierunku „Organizacja pomocy społecznej”.

Program:

 

  1. Definicja opieki/usług w różnych systemach zabezpieczenia społecznego.
  2. Podział, typy i zakres usług specjalistycznych w pomocy społecznej, źródła finansowania.
  3. Elementy uchwały rady gminy – jak dobrze konstruować, a jakich błędów należy unikać. Obowiązek stworzenia nowych uchwał.
  4. Zasady organizacji usług w gminie, w tym dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
  5. Jak zatrudnić specjalistę - zlecenie realizacji zadania czy umowa o pracę, kwalifikacje osób świadczących specjalistyczne usługi opiekuńcze, w tym dla osób z zaburzeniami psychicznymi – katalog zawodów ujętych w rozporządzeniu suo.
  6. Rozporządzenie w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych - omówienie.
  7. Wprowadzenie do obowiązujących zasad polityki społecznej państwa w odniesieniu do usług udzielanych przez system opieki zdrowotnej, oświaty oraz ośrodki pomocy społecznej i cus – które przepisy stosować, kiedy i kogo dotyczą?
  8. Obowiązkowy zakres usług z pomocy społecznej a katalog świadczeń z innych źródeł (NFZ, system oświaty) w kontekście zasad pomocy społecznej.
  9. Tryb pilny przyznawania świadczenia niepieniężnego – specjalna procedura objęcia pomocą społeczną.
  10. Kwalifikowanie podmiotowe i przedmiotowe do świadczenia – osoby uprawnione (w tym dzieci), ustalanie zakresu potrzeb i możliwości klienta, gromadzenie dowodów (dokumentacja medyczna, opinie a orzeczenia), naliczanie odpłatności.
  11. Dokumentacja o stanie zdrowia i potrzebach dziecka niepełnosprawnego. Co rodzic powinien wiedzieć, dostarczyć do ośrodka, zrobić sam dla swojego dziecka?
  12. Elementy decyzji administracyjnej - wymogi formalne i materialne; organ właściwy, decyzja przyznająca suo, zmniejszająca wymiar godzinowy usług, odpłatność za usługi, zgon osoby, której przyznano usługi.
  13. Zadania ops - monitoring efektywności a kontrola realizacji zadania, dokumentacja własna i rozliczeniowa.
  14. Działania organu nadzoru – na czym polega kontrola służb wojewody.
  15. Orzecznictwo sądowo-administracyjne.
  16. Dyskusja, pytania, omawianie konkretnych przypadków z praktyki.

Kartę zgłoszeniową proszę wysłać w sposób wskazany na karcie zgłoszenia lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego umieszczonego w zakładce zapisz się na szkolenie pod adresem www.szkoleniainwencja.naszastrona.net

W przypadku pytań proszę o kontakt na adres mailowy wskazany powyżej lub pod numerem telefonu:789 090 073.

Regulamin realizacji zamieszczony jest na stronie internetowej w zakładce regulamin szkoleń.

ZAŁĄCZNIKI: