„Usługi wsparcia krótkoterminowego świadczone przez dom pomocy społecznej”
Data: 22.01.2025 r.
Szkolenie w formie webinarium – realizujemy tak samo jak nasze szkolenia otwarte, ale zamiast sali szkoleniowej mamy platformę webinarową. Podczas transmisji na żywo uczestnicy widzą prelegenta, prezentacje/zapisy na tablicy, mają dostęp do czatu na którym mogą zadawać pytania, zgłaszać swoje problemy, konsultować z prelegentem, a na życzenie istnieje możliwość włączenia kamery i zadawania pytań.
Czas trwania: 10:00-13:00. Każdy uczestnik otrzyma link do platformy w dniu roboczym poprzedzającym szkolenie.
Koszt szkolenia: 300 zł za osobę. Zgłoszenia przyjmuję do dnia 21.01.2025 r. godz. 13:00 Po upływie tego terminu zgłoszenie uczestnictwa jest dopuszczalne na podstawie uprzedniego telefonicznego uzgodnienia oraz przesłania wypełnionej karty zgłoszeniowej na szkolenie. Podany koszt dotyczy instytucji finansujących szkolenie ze środków publicznych (zw. z VAT).
Cena zawiera: udział w szkoleniu z możliwością zadawania pytań również po szkoleniu dotyczących szkolenia przez 7 dni, za pośrednictwem organizatora, materiały szkoleniowe przygotowane przez prelegenta, możliwość konsultacji z trenerem w trakcie szkolenia, zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu wysłane pocztą tradycyjną.
Szkolenie poprowadzi prelegent z ponad 20-letnim stażem pracy m.in. w pomocy społecznej i administracji publicznej (w tym 6–letni staż pracy w ośrodku pomocy społecznej oraz 15-letni w organie nadzoru nad ośrodkami pomocy społecznej). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku prawo, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Socjologii UMCS w Lublinie na kierunku „Organizacja pomocy społecznej”. Autor opracowań gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz licznych odpowiedzi na zapytania pracowników pomocy społecznej. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem, praktyk w prowadzeniu szkoleń stacjonarnych i on-line oraz warsztatów dla kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej gmin, miast, domów pomocy społecznej i ośrodków wsparcia. Od wielu lat wspiera merytorycznym doradztwem kadrę pomocy społecznej z terenu całego kraju jako niezależny konsultant.
Program szkolenia:
1. Cel usług i zakładane efekty w pomocy społecznej.
2. Omówienie świadczenia wprowadzonego nowelizacją ustawy o pomocy społecznej – celowość nowego wsparcia formie pobytu całodobowego, jak i w formie dziennej, zasady i okres przyznawania świadczenia.
3. Poszerzenie katalogu zadań gminy i powiatu, podział i typy usług, źródła finansowania.
4. Wybrane domy pomocy uprawnione do realizacji tego świadczenia i konsekwencje dla klientów.
5. Rejestr wojewody źródłem informacji o odpowiednim dps, który może realizować to świadczenie.
6. Krąg osób uprawnionych do korzystania z usług wsparcia krótkoterminowego w dps.
7. Ustalanie zakresu i rodzaju niezbędnej pomocy w uzgodnieniu z pracownikami dps, zgodnie rozporządzeniem zmieniającym w sprawie domów pomocy społecznej.
8. Ustalenie wymiaru i okresu przyznawanych usług wsparcia krótkoterminowego.
9. Omówienie procedury ubiegania się o świadczenie.
10. Szczególne zasady gromadzenia dokumentacji i ustalania dochodu wnioskodawcy, naliczanie opłaty, czy nadal rodzina jest zobowiązana do pomocy alimentacyjnej lub zwrotu poniesionych kosztów.
11. Elementy uchwał rady gminy i rady powiatu określające zasady ustalania wysokości opłat oraz przyznawania usług wsparcia krótkoterminowego w dps, określania warunków odpłatności za te usługi i zwolnienia z niej.
12. Przykładowe obliczenie wysokości opłaty osoby i gminy za usługi wsparcia krótkoterminowego.
13. Skutki podania nieprawdziwych informacji o dochodzie strony lub niepoinformowania organu o zmianie sytuacji osobistej lub majątkowej, a naliczona odpłatność za świadczenia niepieniężne. Wniosek o umorzenie zaległości należnej opłaty za usługi.
14. Niezbędne czynności organu, poprzedzające wydanie decyzji administracyjnej.
15. Elementy decyzji administracyjnej - wymogi formalne i materialne.
16. Obowiązki organów samorządu przy tworzeniu uchwał w sprawie zasad przyznawania usług wsparcia krótkoterminowego w dps – granice stanowienia prawa, elementy uchwały rady gminy oraz przykładowe zapisy z uchwały.
17. Zadania ops/cus - monitoring efektywności a kontrola realizacji zadania, dokumentacja własna i rozliczeniowa.
18. Dyskusja, pytania, omawianie konkretnych przypadków z praktyki.
Kartę zgłoszeniową proszę wysłać w sposób wskazany na karcie zgłoszenia lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego umieszczonego w zakładce zapisz się na szkolenie pod adresem www.szkoleniainwencja.naszastrona.net
W przypadku pytań proszę o kontakt na adres mailowy wskazany powyżej lub pod numerem telefonu:789 090 073.
Regulamin realizacji zamieszczony jest na stronie internetowej w zakładce regulamin szkoleń.